Ryzen AI 300 Serisi Başlangıçta Copilot+ Desteğinden Yoksun Olacak

Hatırlayacak olursanız AMD, Computex 2024 etkinliğinde “yapay zeka odaklı” Ryzen AI 300 Serisi Mobil işlemcilerini tanıtmıştı. Bu çipler gelişmiş yapay zeka yeteneklerine sahip olsa bile ilk etapta Copilot+ desteğinden yoksun olacak.

AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CMO’su John Taylor, Ryzen AI 300 serisi işlemcilerle desteklenen bilgisayarların ancak 2024 yılının ilerleyen dönemlerinde Copilot desteği alacağını söyledi. Başka bir deyişle, Copilot+ bu yılın ilerleyen aylarında bir Windows Güncellemesi ile Ryzen kullanıcılarına sunulacak. Ryzen AI işlemcili dizüstü bilgisayarları alan kişiler, Copilot+ sertifikası olmadığı için Paint Cocreator, Restyle Image veya Microsoft’un ertelediği Recall gibi özellikleri kullanamayacak.

Microsoft, Copilot+ bilgisayarlarını Mayıs ayında piyasaya sürmüştü. Acer, Dell, HP, Lenovo, ASUS, Samsung ve Microsoft’un Snapdragon X destekli dizüstü bilgisayarları 18 Haziran’da raflarda yerini alacak. Snapdragon destekli ürünler piyasaya sürüldüklerinde Copilot+ sertifikasına sahip olacaklar, dolayısıyla bu modelleri tercih eden alıcılar Windows’un yerel yapay zeka özelliklerine erişebilecekler.

Ancak AMD’nin Ryzen AI 300 çipleri henüz Microsoft’un AI sertifikasına sahip olmadığından, yerel yapay zeka özelliklerinden yararlanmak mümkün olmayacak. Kırmızı takımın mobil işlemcileri 50 TOPS yapay zeka performansı sunuyor. Snapdragon X Elite ve X Plus’ın NPU’ları ise 45 TOPS’a ulaşabiliyordu.

Sonuç olarak, yeni AMD dizüstü bilgisayarlardan birini alıyorsanız AI özellikleri için bir süre beklemeniz gerekecek. Neyse ki AMD, Copilot+ sertifikasının bu yıl içinde geleceğini söylüyor. Yani uzun süre beklemeniz gerekmeyecek ve ücretsiz bir Windows Güncellemesi ile Windows AI özelliklerini kullanmak mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir