İpekçi ve Papa suikastının kilit ismi hayatını kaybetti

Türkiye 1 Şubat 1979 tarihinde Maçka’da dönemin Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin otomobilinde öldürülmesi ile sarsıldı.

MEHMET ALİ AĞCA İPEKÇİ SUİKASTİNDE TETİĞİ ÖZBEY’İN ÇEKTİĞİNİ İDDİA ETTİ

Cinayetin ardından yakalanan Mehmet Ali Ağca, verdiği ifadesinde Abdi İpekçi’ye 5-6 el ateş ettiğini söyledi. Ancak olay yerinde ise 9 adet boş kovan bulunmuştu. Bu durumda suikastte ikinci bir kişinin olduğu iddia edildi. İlk iddialara göre, Oral Çelik ile Mehmet Şener suikastı beraber tasarlamış, Mehmet Ali Ağca’da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştı. Öte yandan Ağca cezaevindeyken Abdi İpekçi’yi Yalçın Özbey’in öldürdüğünü söyledi. Özbey ise 1983 yılında Almanya’da işlettiği lokalde gözaltına alındı ve 2 ay sonra salıverildi.

Abdi İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey uzun yıllar Belçika’da yaşadı. İpekçi Cinayeti sonrası cezaevinden kaçırılan Ağca,13 Mayıs 1981’de Papa 2. Jean Paul’e
yönelik suikast girişiminde bulundu. İpekçi cinayetinde adı geçen Özbey’in Papa 2.Paul’e yapılan saldırı sırasında Vatikan’da olduğu öne sürülmüştü.

Özbey 2009 yılında sessizce Türkiye’ye geldi ve memleketi Malatya’da 99 yaşındaki babasını ve annesini ziyaret etmişti.

ÖZBEY ABDİ İPEKÇİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİNİ KADER OLARAK NİTELENDİRMİŞTİ

Özbey Hürriyet Gazetesi Muhabiri Faruk Zabçı’ye verdiği röportajda Abdi İpekçi cinayetine katılmadığı ifade ederek, “Abdi İpekçi’yi sen mi vurdun?” sorusuna karşılık “Bana hep bu saçma soruyu soruyorlar ve soracaklar. O dönemde sağ-sol ayırımı yapmadan bir vatan uğruna binlerce insan yaşamını yitirdi. Akademisyenden öğrencisine kadar çok kişi katledildi. Neden ve niçin? 30 senedir bu konuya değinilmedi.

Abdi İpekçi medyanın değerli bir mensubu olabilir, can candır. Neden tek taraflı değerlendirme yapılıyor? Abdi İpekçi bir kader kurbanı. Ona suikast sıradan bir eylemdi. O zamanlar Ülkücü yazarlar da öldürülüyordu. Abdi İpekçi cinayetinin neden bu kadar büyütüldüğünü anlamıyorum. O, takdir ettiğim bir sosyal demokrattı.” diyerek öldürülmesinin bir kader olduğunu söylemişti.

Aynı röportajda Yalçın Özbey, ”Daha önce ülkeme gitmediğime pişmanım. Türkiye’de suçlansam da cezama razıydım. Dönmememin birçok etkenleri var. Bu etkenlerden biri o dönemdeki eski Ülkücü arkadaşlarımın mağdur edilerek işkenceye tabi tutulup senelerce yatmalarına sebep olan askeri yönetimden çekinmem. 30 yıl kendimi sürgünde hissettim. Ne acı ki vatanıma dönmek istedim dönemedim. Bunda da medyanın büyük payı var” iddiasında bulunmuştu.

İPEKÇİ VE PAPA SUİKASTİNDE ADI GEÇEN YALÇIN ÖZBEY HASTANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Superhaber.com’dan Mevlüt Yüksel’in haberine göre, Abdi İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey’in tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Uzun yıllar Belçika’da yaşayan Yalçın Özbey’in 2009 yılında olduğu gibi bundan bir süre önce yine sessizce İstanbul’a gelerek hastanede tedavi gördüğü ifade edildi. Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde 69 yaşında yaşadığı sırları ile yaşamını yitiren Özbey’in,24 Haziran pazartesi günü İstanbul’da toprağa verileceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir