Altın Yatırımcılarına Son Çağrı! Uzmanlar Alım İçin Tarih Verdi

Altın fiyatları, ABD’den gelen pozitif verilerin etkisiyle yükseliş trendini sürdürüyor. Dolar endeksi ve ABD tahvil getirilerindeki gerileme, bu hafta altın fiyatlarını destekledi. Peki altın 17 Mayıs Cuma gününe nasıl başladı? Altın almak için uygun zaman mı? Uzmanlar alım için tarih verdi.

İşte detaylar…

ALTIN FİYATLARI 17 MAYIS

Gram altın haftanın son gününde 2 bin 476 TL’den alınıyor. Satış fiyatı ise 2 bin 477 TL. Çeyrek altın alış fiyatı 4 bin TL’den görülüyor.

Kapalıçarşı’da gram altın 2460-2505 TL alım ve satım aralığında seyrederken; çeyrek altın da 4 bin 71 TL’den satılıyor.

Altın fiyatları şu anda kritik bir direnç seviyesinde. Ons altında 2375 dolar üzerinde tutunma ve haftalık kapanış görülmesi halinde yeni bir yükseliş trendi başlayabilir. Uzmanlar, orta ve uzun vadede 2300 dolara yakınlaşmalar yaşandıkça alım düşünülebileceğini belirtiyor. Şu anda en kötü senaryoda bile altında, verilere bağlı olarak yatay konsolidasyon sürebilir. Mevcut verilere ve beklentilere bakıldığında, ons altında 2300 doların altında bir fiyatlama çok mümkün gözükmüyor.

“TEDİRGİN DÖNEMDEN TEMKİNLİ ALANA GEÇİŞ”

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ‘ekonomide tedirgin dönemin’ ne zaman sona ereceğini şu sözlerle yanıtladı:

“İçeride yüksek faizler sebebiyle dolar baskı altında. Dolayısıyla dolardan gram altına çok fazla bir katkı yok. Yaz aylarında turizm mevsimi etkisiyle dolarda yatay görünüm sürecek gibi görünüyor. Ekonomide tedirgin dönemden bir miktar temkinli alana geçiş var. Ancak ons altında 2400 dolar ve üzerine doğru fiyatlamalar görürsek, gram tarafında da yeniden daha önce görülen 2600-2750 TL bandında doğru hareketlilik destek bulabilir.”

ALTINDA BU SEVİYELERE DİKKAT

ALB Yatırım Başekonomisti Doç. Dr. Filiz Eryılmaz da altında dikkat edilmesi gereken seviyeleri bildirdi. Eryılmaz, “Ons altında 2375 dolar üzerinde tutunma ve haftalık kapanış görülürse, yeni bir yükseliş trendi başlayabilir. Bunun bir görülmesi lazım. Orta ve uzun vadede ise 2300 dolara yakınlaşmalar yaşandıkça alım düşünülebilir. Şu anda en kötü senaryoda bile altında, verilere bağlı olarak yatay konsolidasyon sürebilir. Mevcut verilere ve beklentilere baktığımızda, ons altında 2300 doların altında bir fiyatlama çok mümkün gözükmüyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir